Losowanie spraw także w zielonogórskim sądzie

16:19

2 stycznia 2018

Piotr Kuśnierz

Dziennikarz Radia Zielona Góra

p.kusnierz@rzg.pl

(Visited 4 416 times, 1 visits today)

Bezstronność i równy podział pracy. To główne powody wprowadzenia Systemu Losowego Przydziału Spraw. Od 1 stycznia projekt został wdrożony we wszystkich sądach powszechnych, również w Zielonej Górze.

Pilotażowo aplikacja komputerowa była testowana od października 2017 roku w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach. Program będzie wykorzystywany do przydzielania zarówno spraw karnych jak i cywilnych. Mówi Diana Książek-Pęciak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Teraz to specjalny algorytm będzie przydzielał sędziom poszczególne sprawy, a nie ich przełożeni. Program wszedł w życie w ramach ustawy z 12 sierpnia 2017 roku.

System Losowego Przydziału Spraw działa obecnie w sądach pierwszej instancji, w składzie jednoosobowym. Wczoraj ruszył kilkumiesięczny program pilotażowy, którego celem jest wdrożenie tego systemu do sądów powszechnych drugiej instancji, w trzyosobowych składach sędziowskich.

(Visited 4 416 times, 1 visits today)

Jedna myśl na temat “Losowanie spraw także w zielonogórskim sądzie”

  1. Nareszcie dobre zmiany docierają do sądów- ten system z pewnością zmniejszy ryzyko że daną sprawę będzie sądził ” sędzia z przydzielenia „a decydować będzie los, Znane są sprawy że ” dziwnym trafem ” dany sędzia trafiał do ich sądzenia pomimo uzasadnionych zastrzeżeń strony co do bezstronności i niezawisłości sędziego,

Dodaj komentarz