Z placu przed Filharmonią Zielonogórską zniknęły dwa drzewa. Dlaczego?

15:52

25 stycznia 2018

Aurelia Adaszyńska

Dziennikarz Radia Zielona Góra

(Visited 5 248 times, 1 visits today)

Z placu przed Filharmonią Zielonogórską wycięto dwa duże drzewa. Decyzja miejskich urzędników spotkała się z negatywną oceną fotografa Pawła Janczaruka. Temat poruszył na swoim profilu na Facebooku. Poza komentarzem zamieścił także zdjęcie. Na jego wpis odpowiedziało wielu internautów, którzy również skrytykowali magistrat.

Paweł Janczaruk, który już od dłuższego czasu stara się dokumentować wiekowe drzewa w mieście, podkreśla, że polityka miasta nie jest dla niego zrozumiała:

Mieszkańcy, których spotkaliśmy dziś koło filharmonii mówili, że drzewa dodawały placowi uroku:

Jak sprawę tłumaczą miejscy urzędnicy? Paweł Urbański, szef Departamentu Inwestycji i Zarządzania Drogami, podkreśla, że wycięto dwa drzewa, które zastąpią nowe nasadzenia. Decyzja o wycince jest związana z pracami rewitalizacyjnymi placu – mowa m.in. o letniej scenie dla filharmoników:

Rewitalizacja placu ma potrwać do czerwca tego roku.

(Visited 5 248 times, 1 visits today)

6 myśli na temat “Z placu przed Filharmonią Zielonogórską zniknęły dwa drzewa. Dlaczego?”

 1. Urbański jak zwykle na wszystko ma gotową odpowiedź drzewa na placu przeżyły tyle lat a tu przyszedł niby uczony a gamoń że aż wstyd pisać który mówi że będą nowe nasadzenia bo te dwa przeszkadzały z budową sceny letniej a nie można było wybudować jednej tej która ma powstać na tyłach teatru ale widocznie Urbański bierze dobre nauki od pierwszego drwala Zielonej Góry jednym słowem nauka nie idzie w las!!!!!!!

 2. Matko boska 2 drzewa wycieli co za strata dla ekosystemu. Jak to przeżyjemy, jak żyć dalej, czy jeszcze kiedyś zagram na skrzypcach. Co za paranoja, ludzie nie dajcie się zwariować trzeba wyciąć to trzeba i tyle w temacie. Chcecie być eko do potęgi, to przestańcie używać papieru toaletowego on też jest z drzewa, które ktoś gdzieś wyciął jakoś nie widziałem was tam. W mieście dzieje się tyle spraw które można by nagłośnić a tu proszę sensacja: 2 drzewa wycięte no i przede wszystkim te utracone walory estetyczne, które dodawały uroku. Paranoja po prostu. Zdrówka dla wszystkich.

 3. Ty człowieku wytniesz 3-letni krzak na własnej posesji, to cię lewactwo ukrzyżuje publicznie na eko-tęczowym krzyżu. Lewactwo wycina stuletnie kasztany w PARKU w centrum miasta, ot ‚konieczność’. Hipokryzja odchodzących władz czerwonej góry PORAŻA!!!!

 4. Urbański:”…drzewo kolidowało z miejscem parkingowym przewidzianym w tym miejscu…”
  Gdyby wyciąć kilka kolidujących drzew w Parku Tysiąclecia można by zrobić parking wielopoziomowy, ze względu na ukształtowanie terenu.

  @spacerowicz wygooglowane
  * zdrowe 10m wysokie drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby!
  *100-letni buk „wytwarza” w ciągu godziny 1200 litrów tlenu – taką ilość jest w stanie „wytworzyć” ok. 2700 młodych drzewek!

Dodaj komentarz