Urban I patronem Zielonej Góry

14:58

5 września 2010

Karolina Kamińska

dziennikarka działu informacji   +48 68 4555 522

(Visited 107 times, 1 visits today)

Od dziś Św. Urban I oficjalnym patronem Zielonej Góry. W konkatedrze zakończyła się uroczysta msza z okazji ogłoszenia patrona winiarzy patronem miasta. Uroczystość  odbyła się z udziałem  parlamentarzystów, władz wojewódzkich i miejskich, winiarzy, duchowieństwa, harcerzy i mieszkańców.

Bullę papieża Benedykta XVI w tej sprawie odczytał w południe, w trakcie uroczystego nabożeństwa, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, biskup Stefan Regmunt.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2010/09/03-biskup-Stefan-Regmunt.mp3|titles=biskup Stefan Regmunt]

Biskup, potem papież Urban I rządził Kościołem w latach 222 – 230. Jest uważany za opiekuna winiarzy, winnej latorośli, ogrodników i dobrych urodzajów. Jest patronem Maastricht, Toledo, Troyes, Walencji, a w Polsce Gogolina, gminy Kobiór oraz Cieszowej.

Uroczystość nadania miastu patrona odbyła się w drugim dniu Winobrania, dorocznego święta Zielonej Góry. Dekret papieski w sprawie ustanowienia Urbana I patronem miasta został przekazany prezydentowi Januszowi Kubickiemu na głównej scenie winobraniowej.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2010/09/04-przekazanie-dekretu-papieskiego.mp3|titles=przekazanie dekretu papieskiego]

Winobranie w Zielonej Górze trwać będzie do 12 września.

(Visited 107 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz