Tablica informująca o stanie powietrza już stoi

14:47

13 stycznia 2018

Aurelia Adaszyńska

Dziennikarz Radia Zielona Góra

(Visited 8 529 times, 1 visits today)

Z kilkutygodniowym poślizgiem przed Urzędem Miasta uruchomiono tablicę multimedialną informującą o stanie powietrza w Zielonej Górze. Inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu obywatelskiego. Jej koszt to około 110 tys. zł.

Jak podkreślają zielonogórzanie, bywają dni kiedy smog jest bardzo wyczuwalny i zamiast spacerów wolą posiedzieć w domu. Dodają jednak, że są miasta, w których oddycha się jeszcze trudniej:

Jak już mówiła na naszej antenie Urszula Podgajna, kierownik Biura Ochrony Środowiska w zielonogórskim magistracie, informacje dotyczące stanu powietrza w mieście pochodzą z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który prowadzi nadzór nad pomiarami w Zielonej Górze:

Tablica posiada trzy odsłony:

Ostatnia z odsłon informuje o tym, co można robić będąc na dworze jeżeli stan powietrza jest bardzo dobry, dobry lub umiarkowany.

tablica, powietrze, smog, fot. A. Adaszyńska (3)tablica, powietrze, smog, fot. A. Adaszyńska (1)tablica, powietrze, smog, fot. A. Adaszyńska (2)

(Visited 8 529 times, 1 visits today)

5 myśli na temat “Tablica informująca o stanie powietrza już stoi”

  1. no dobra, ale przydała by się też zwykła stacja meteo z aktualną temperaturą i opadami

  2. Pomar jest robiony praktycznie w Parku Tysiąclecia. Niech postawią stację pomiarową na osiedlu domków jednorodzinnych, wtedy będą miarodajne wyniki.

  3. Nie w Parku Tysiąclecia, tylko przy Szpitalu od strony ul. Podgórnej. Tam jest kilka domków jednorodzinnych, które nieźle „kopcą”.

  4. Są cztery odsłony tablicy. Jest jeszcze jedna która wyświetla kolorowy wskaźnik jakości powietrza ze wskazówką ( jak prędkościomierz w samochodzie). W pyle jest wydoka koncentracja benzopirenu i innych węglowodorów aromatycznych. Tablica tego nie może wyświetlać bo to mierzy się ręcznie. Na tablicy sa tylko cogodzinne pomiary automatyczne z czujnika elektronicznego.

Dodaj komentarz