Młodzieżowa Rada Miasta krytycznie o budżecie obywatelskim 2017

13:27

12 października 2016

Piotr Kuśnierz

Dziennikarz Radia Zielona Góra

p.kusnierz@rzg.pl

(Visited 4 460 times, 1 visits today)

Tak dla budżetu obywatelskiego Zielonej Góry, ale nie w takiej formie. To oficjalny komentarz Młodzieżowej Rady Miasta. Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Paweł Skibiński ma żal do prezydenta Janusza Kubickiego, że ten nie uwzględnił propozycji młodych zielonogórzan do budżetu obywatelskiego na 2017 rok.

Chodzi przede wszystkim o brak możliwości głosowania dla osób od 16 roku życia:

Paweł Skibiński wytyka również brak kampanii informacyjnej dotyczącej budżetu obywatelskiego 2017. Przewodniczący Młodzieżowej Rady chce spotkać się z prezydentem Januszem Kubickim i porozmawiać o wprowadzeniu tzw. budżetu młodych:

Swoje propozycje do budżetu obywatelskiego Zielonej Góry mieszkańcy miasta mogą zgłaszać do końca października. Do rozdysponowania jest 6 mln złotych.

(Visited 4 460 times, 1 visits today)

3 myśli na temat “Młodzieżowa Rada Miasta krytycznie o budżecie obywatelskim 2017”

 1. Jakie zadania w „budżecie Młodych” zaproponujecie, które Waszym zdaniem nie mogą się znaleźć w „budżecie Starych” ? Raczej chyba chodzi o własną promocję, bo w przeciwnym razie Młodzieżowa Rady Miasta okaże się zbędna.

 2. Szanowny @plus, Budżet Młodych to propozycja w zamian za wycofanie inwestycji oświatowych. Można by też było wprowadzić w ramach niego podział minigrantów w celu aktywizacji społecznej młodych osób w Zielonej Górze (przykład Wrocławia: http://mlodziezowybudzet.ies.org.pl/). Nie chodzi o własną promocję. Chodzi o włączanie w procesy decyzyjne młodych osób. Jeżeli mają tutaj zostawać to muszą: a) czuć się potrzebne, b)mieć zapewnione dobre warunki pracy, c)mieć silne poczucie tożsamości zielonogórzanina. Tego drugiego my nie zrobimy. To zależy od Urzędu Miasta i sprawnego pozyskiwania inwestorów. Natomiast takie kroki jak Budżet Młodych, obniżanie wieku w Budżecie Obywatelskim, organizowanie baz praktyk młodzieżowych, stworzenie Karty Zgranej Młodzieży może dawać poczucie, że Miastu choć trochę zależy na młodzieży. Młodzieżowa Rada nie będzie zbędna tak długo, jak młodzież będzie miała głos. My nie musimy się promować, bo nie od tego są ciała doradcze (jesteśmy organem powołanym na podstawie art.5b Ustawy o Samorządzie Gminnym, nie jesteśmy stowarzyszeniem, jesteśmy wpisani w strukturę samorządu). Pozdrawiamy :)

 3. Szanowna MRMZG nie widzę przeciwwskazań do tego, aby wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry, którzy najpóźniej w ostatnim dniu głosowania ukończą 17 lat mogli brać czynny udział w głosowaniu.
  Zapytam jeszcze raz „Jakie zadania w „budżecie Młodych” zaproponujecie, które Waszym zdaniem nie mogą się znaleźć w „budżecie Starych””?
  Nie widzę nadal powodu, dla którego należy „wydzielać” dodatkową pulę na „budżet Młodych”, ale załóżmy, że taki budżet powstanie i będzie na niego przeznaczona kwota 2.000.000,- zł.
  Jakie zadania znajdą się w tym budżecie?
  Czy będą to zadania potrzebne i niezbędne, czy też będzie chodziło o zadania jakiekolwiek byle tylko pula 2.000.000,- zł została wyczerpana?
  Odsyłam w tym momencie do 100.000.000,-zł na terenie b. Gminy Zielona Góra i sprawdzenie na co zostają te pieniądze wydawane – założeniem było „wyrównanie poziomu infrastruktury”. Osobiście uważam, że niektóre zadania są dawane „na siłę”, bo są pieniądze.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz