Porozumienie według Skoczylasa

20:36

3 września 2010

Lech Kwieciński

Dziennikarz redakcji informacji Radia Zachód

(Visited 43 times, 1 visits today)

W 30. rocznicę Porozumień Sierpniowych Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza do obejrzenia cyklu obrazów Andrzeja Skoczylasa z 1980 roku zatytułowanego „Porozumienie”.

Obdarzony temperamentem publicysty malarz w pracach tych odnosi się do wydarzeń w Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia 1980 roku. Praca przedstawia radosny moment po podpisaniu Porozumień. W grupie postaci można rozpoznać najważniejsze osoby tamtych historycznych chwil: w centrum kompozycji Przewodniczącego Komitetu Strajkowego Lecha Wałęsę, który w zwycięskim geście okazuje radość. Z prawej strony (w czerwonym krawacie) uwidoczniony został ówczesny wicepremier Mieczysław Jagielski, który przewodniczył komisji rządowej prowadzącej negocjacje.

Muzeum nabyło pentaptyk od artysty w 1984 roku. Przez pierwszych kilka lat był on ukryty w magazynach muzealnych. Po raz pierwszy można go było wyeksponować dopiero po obradach „Okrągłego Stołu” w 1989 roku. Dzieło oglądał prezydent Lech Wałęsa, podczas swej wizyty w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w sierpniu 1997 roku.

Andrzej Skoczylas urodził się w 1939 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa w 1963 roku. Uczestniczył w zielonogórskich Wystawach i Sympozjach Złotego Grona, reprezentując poetykę wpisującą się w nurt Nowej Figuracji i sztuki społecznie zaangażowanej.

Pentaptyk będzie można oglądać w Muzeum ZIemi Lubuskiej w Zielonej Górze do końca września br.

(Visited 43 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz