Kosmos na wyciągnięcie ręki. Wystarczy minisatelita wielkości puszki i zdolna młodzież

16:31

23 stycznia 2018

Piotr Kuśnierz

Dziennikarz Radia Zielona Góra

p.kusnierz@rzg.pl

(Visited 5 472 times, 1 visits today)

Licealiści III LO chcą sięgnąć gwiazd.  W tym celu budują satelitę wielkości puszki po napoju i wadze do 350 gramów.

Takie urządzenie będzie musiało dokonać różnych pomiarów w naszej atmosferze, m.in. ciśnienia czy temperatury. Plan ambitny, ale cel jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Uczniowie „trójki” mają w konkursie CanSats in Europe spore doświadczenie. W ubiegłym roku zespół DedalSat zdobył 3 miejsce w kraju. W tym roku 25 ekip z Polski walczy o awans do finału, gdzie znajdzie się 10 drużyn. Zielonogórski zespół CanIntoSpace liczy 6 osób. Opiekunem uczniów III LO jest Waldemar Grabowski, nauczyciel fizyki.

Uczniowie czekają obecnie na recenzję drugiego raportu technicznego, liczącego ponad 125 stron. Odpowiedź mają dostać do końca tygodnia. Potem będą musieli napisać 3 raport i rozpocznie się walka o kwietniowy finał. Jeśli natomiast chodzi o części do projektu, to jest już on gotowy w 80%. Za elektronikę urządzenia odpowiada Szymon Butkiewicz.

Uczniowie nad projektem pracują po szkole i w weekendy. To wiele godzin spotkań, rozmów i poprawek. Mówi rzecznik zespołu – Jakub Derda.

Kwietniowy finał odbędzie się na poligonie Nowa Dęba koło Sandomierza. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego etapu CanSats in Europe. Organizatorem konkursu jest Europejska Agencja Kosmiczna.

(Visited 5 472 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz