VII Przegląd Zespołów Śpiewaczych, Stypułów 2011

22:42

23 czerwca 2011

Janina Wilga

Współpracownik audycji „Donata swojskie klimaty” oraz „Ziemia i pieśń”
Kontakt: tel. 0-694308570 ; e-mail: ja.wi@op.pl

(Visited 541 times, 1 visits today)

19 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej w Stypułowie spotkały się zespoły z terenu województwa lubuskiego. Organizatorami tegorocznego Przeglądu było Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Stypułowa i Okolic. Organizatorów wsparli : Urząd Miejski w Kożuchowie, Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”, Szkoła Podstawowa w Stypułowie, PPHU „Caro” Zielona Góra, Ferma Strusi w Stypułowie, zespół śpiewaczy „Stypułowianie, Rada Sołecka, KGW i OSP Stypułów. Przegląd został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Celem przeglądu jest popularyzacja różnych form folklorystycznych i aktywizacja środowisk lokalnych, integracja środowisk twórczych, wymiana doświadczeń między zespołami oraz promocja gmin skupionych w Fundacji „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”.
Przegląd w Stypułowie ma charakter konkursowy. W tym roku na scenie w Stypułowie zaprezentowało się 11 zespołów, które wykonały od 3 do 5 utworów. Organizatorzy nie ograniczali ilości utworów, ale prezentacja konkursowa nie mogła być dłuższa niż 15 minut.
Komisja konkursowa w składzie: Kazimierz Miler – etnomuzykolog, przewodniczący komisji, Zdzisław Dobrucki – muzyk, Władysław Serafin – muzyk i Jan Kondracki – animator kultury, przedstawiciel zespołów, oceniając wykonawców brała pod uwagę następujące kryteria: twórczość własną zespołu, umiejętności wokalne, dobór tekstów, aranżację prezentowanych utworów i wrażliwość muzyczną podczas prezentacji scenicznej.
Przegląd otworzył Henryk Naranowicz, właściciel fermy strusi w Stypułowie, a towarzyszyli mu przybyli goście: Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Świtała, przedstawiciel wojewody, Małgorzata Pałys, dyrektorka biura Lubuskiej Izby Rolniczej, Józef Rubacha, burmistrz Szprotawy, Helena Sagasz, burmistrz Jasienia, Wiesław Szkondziak, burmistrz miasta i gminy Nowe Miasteczko, Natalia Pawlak, dyrektorka Banku Spółdzielczego w Kożuchowie i Krzysztof Pawlak, dyrektor ddziału regionalnego KRUS w Zielonej Górze. Przegląd konkursowy poprowadził Donat Linkowski, dziennikarz Radia Zachód.
Przegląd otworzył zespół „Stypułowianie”, który zaśpiewał piosenkę (do znanej wszystkim melodii), poświęconą Przeglądowi w Stypułowie. Wcześniej zostały rozdane kartki ze słowami piosenki, tak aby wszyscy uczestnicy i widzowie mogli zaśpiewać wraz z zespołem:
Siódmy raz dojrzały wiśnie i maliny,
dziś nas posłuchają chłopcy i dziewczyny.
Bo idziemy głośno i całą gromadą,
z naszego śpiewania mamy wielką radość.
Ref. Więc zapraszamy i zaśpiewamy
drogim nam gościom.
Wy zaś siadajcie i posłuchajcie
tego przeglądu.
Witaj nam, Wiosko,
myśmy są perły Lubuskiej Ziemi.
Radość za nami idzie polami,
hej, hej, hej!

Na scenie zaprezentowały się kolejno: „Stypułowianie” ze Stypułowa, „Lutnia” z Żagania, „Pod Różą” z Żagania, „Świdniczanie” ze Świdnicy, „Watra” z Brzeźnicy, „Małomiczanki” z Małomic, „Wierzbniczanki” z Bytomia Odrzańskiego, „Wicinianki” z Wiciny, „Kalina” z Nowego Miasteczka, ”Broniszowianki” z Broniszowa i „Mycielinianki” z Mycielina.
W przerwie prezentacji konkursowych wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Stypułowie.
Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym zespołom:
I miejsce – zespół „Pod Różą” z Żagania
II miejsce – zespół „Mycielinianki” z Mycielina
III miejsce – zespół „Wierzbniczanki” z Bytomia Odrzańskiego
pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia I i II stopnia oraz nagrody rzeczowe za udział w VII Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych.
Komisja konkursowa przyznała wyróżnienie indywidualne soliście Wojciechowi Tarnogrodzkiemu z zespołu „Lutnia” z Żagania.
Wyróżniono także akompaniatorów: Dorotę Nowak (skrzypce), Maję Rydz (klarnet), Włodzimierza Czernisza (akordeon), Kazimierza Janickiego (keyboard), Kazimierza Kondrackiego (akordeon), Grzegorza Więckowskiego (akordeon).
W trakcie trwania przeglądu można było wziąć udział w konkursach i zabawach, pojeździć na kucyku czy koniu, wziąć udział w loterii fantowej.
Przegląd zakończyła plenerowa dyskoteka.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5j3fv0MN1Ss[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dmLOxMF_lzg[/youtube]

 

(Visited 541 times, 1 visits today)

17 myśli na temat “VII Przegląd Zespołów Śpiewaczych, Stypułów 2011”

 1. A to ciekawe tam gdzie prowadzącym jest p .D.Linkowski ,wygrywa zespół ,,Pod Rozą ,, Słyszałem ten zaspół na zywo /wlaściwie nie słychac o czym /.Jak tak dalej pojdzie to nie będzie kogo oceniać ,ponieważ zespoły nie chcą występować tam gdzie jest szanowny p.Linkowski.Ten pan nie jest obiektywny, szkoda ,ze nie słyszaljakie były komentarze .Czy nikt się nie zastanawia dlaczego było tak mało zespołow? Wierszoklectwo widocznie jest w modzie .Zarskie Bałakanie jest przykładem dobrego prowadzenia.

 2. Zgadzam się z Anonimem,pan Linkowski podaje pochlebne opinie o miernych zespołach pomijając innych ,jak tak dalej pójdzie to ten pan położy na łopatki folklor ludowy na naszym terenie.Zespoł ,Pod Roóżą,,slyszałam,trochę tam skrzeczenia,mierne teksty,niech ten zespol spiewa lepiej stare ludowe /jeżeli potrafi! / a będzie lepiej bez pleców p. prowadzącego .Tak miedzy mami to prowadzący powinien częsciej promować nowe zespoły.Pozdrawiam.

 3. Uważam, że Zośka nie ma racji. Miałem przyjemność posłuchać tego zespołu w Leśnej podczas Swojskiego Grania i uważam, ze jest wart tego, co prezentują. Własne teksty , muzyka i to powinniśmy cenić. Na pochwałę zasługuje również ciekawa aranżacja. Brawo Pod Różą. Często czytam recenzje na Waszej stronie internetowej i odnoszę wrażenie, że zbyt dużo emocji zaczyna się wkradać . Tu nie chodzi przede wszystkim o takie reakcje. Główne przesłanie to chęć zabawy , tworzenia i prezentacji.

 4. Nie daję żadnych braw dla zespolu Pod Rozą,panie Marcinie a czy pan dobrze słyszal o czym ten zespoł spiewa ,słowa są zaśpiewane b, niewyrażnie,dla mnie pięknie zaprezentował się zespoł <> .takie zespoły promujmy,

 5. Myślę, że piosenka zespołu Pod Różą przedstawiona na stronie jest bezdyskusyjna z prezentacją zespołu śpiewającego na melodię „Witaj Kasieńko”pod każdym względem. Kochani ona ma „początek, środek i koniec” i jest w niej zawarta określona myśl przewodnia.Nie byłem na imprezie, piszę to na podstawie prezentacji internetowej. Ale tekst o wiele czyściej słychać niż poprzedników. Popieram wypowiedź Marcina. Promować należy każde zespoły. Natomiast osąd merytoryczny niech wydają członkowie jury. Sorry ale to nie Pan Donat oceniał, tylko fachowcy i z tym się musimy zgodzić. a kto by nie był prowadzącym to musi każdy zespół promować ze sceny. Pozdrowionka z Dolnego Śląska.

 6. Nie zgadzam się z Zośką .Bardzo cenię sobie zespół ;Pod Różą ‚i inne temu
  podobne .Wiedzą co śpiewają .Jestem za tworzeniem nowych utworów
  Pan Linkowski promuje każdy zespół , nie zauważyłem wyróżnień .
  Jestem oburzony że zespoły które śpiewają piosenki ludowe od pokolenia
  Spiewają z zeszytów nawet nie umiejąc przeczytać .Obrażają w tym miejscu
  jury i słuchaczy .Lepiej niech śpiewają na biesiadzie a nie na festiwalu .Scena zobowiązuje .Trzech utworów można się nauczyć na pamięć
  pozdrawiam zespoły ambitne i Pod Różą ‚ Fan .

 7. Zazdrość to brzydka wada . Chyba słoń nadeptał tobie anonimie na ucho
  Idż do laryngologa i niech przeczyści tobie uszy
  Pozdro – dla twórców .
  Anonimie chyba miałeś pałę z polskiego .

 8. anonim i Zoska chyba jestescie z jednego podworka , ,nie wiem gdzie byliscie na jakim konkursie , bo ja jakbym byl to nie pisalbym takich glupot ,bo p. Linkowski nie zasiada w komisji konkursowej ,tylko jest prowadzacym, a komisja to wybitni specjalisci w tej dziedzinie, chyba , ze anonim i Zoska sa znawcami ale nie w tej dziedzinie.

  pozdrawiam

 9. jeszcze jedno poczytajcie sobie na wstepie artykulu jakie kryteria komisja oceniala

  pozdrawiam

 10. Nie zgadzam się z osobami ,ktore twierdzą ,ze ocena zespołow w Stypułowie była solidna,od początku było wiadomo kto wygra.A wygrać powinien zespól w pięknych strojach ludowych oraz pięknie śpiewający.

 11. rychu , bardzo dobrze że zwróciłeś uwagę na kryteria jurorów wyraźnie powiedziane – lew ma zupełną rację co do pamięci śpiewających, żeby nie nauczyć się nawet tekstów trzech piosenek? anonimie chyba też śpiewałeś z zeszytu i dlatego nie pamiętasz, że w komisji nie było p.Linkowskiego

 12. Zośka, jaką miarą mierzysz zespoły że wiesz, który jest mierny ,a który twoim zdaniem wyróżnia się – promujesz te śpiewające z zeszytów , myślę że trzymałaś kilka kartek żeby coś wypuścić z gardła, zamiast pałać złością z anonimem zacznijcie uczyć się tekstów a tym samym może zrozumiecie co śpiewacie

 13. Walter, z twojej wypowiedzi wynika, że nie tylko lubisz zespoły śpiewacze ale również znasz się na wykonywanych przez nie piosenkach, bardzo ładnie napisałeś, że piosenka musi mieć początek,środek i zakończenie i zespół Pod Różą takie piosenki ma . Mam nadzieję że długo z sukcesami będzie śpiewał czego Mu życzę na wszystkich konkursach i festiwalach – powodzenia

 14. Zespól ,,Pod RÓZA,, trochę chałturzy nie trafiaja w dzwięki inni lepiej śpiewali a że śpiewają piosenki pisane przez kol, z zespołu to wiadomo są to pisane utwory z sensem no i mają początek sr. i zakończenie , natomiast nie równe wykonanie się słyszy i na I miejsce wg. mnie nie zasługują muszą popracować nad śpiewem.Z kapelą czy akordeonem łatwiej się śpiewa {przyspieszy zwolni) niech spróbują z keybordem zaspiewać może utrzymają równy rytm a wtedy zobaczymy czy są dobre.Ale jury ocenia zależy na co zwracają uwagę.

 15. A ja uważam,że prawdziwa sztuka sama się obroni i to bez osob wspomagających.Zycze wszystkim sukcesów.

 16. Nie zgadzam się z opiniami,że zespół Pod Różą śpiewa nie ciekawie.To bardzo dobry zespół .Sam układa słowa i melodie do piosenek.Nie sztuką jest zaśpiewać stare piosenki.Sztuką jest wymyślić własne słowa i własna melodię.I te dzieci grające z nut.Doceńmy to a nie granie bez nut i złe trzymanie instrumentów.To jest profesjonalizm.

Dodaj komentarz