VI Jarmark Miodu i Wina w Żarach

21:25

25 września 2012

Janina Wilga

Współpracownik audycji „Donata swojskie klimaty” oraz „Ziemia i pieśń”
Kontakt: tel. 0-694308570 ; e-mail: ja.wi@op.pl

(Visited 282 times, 1 visits today)

Na dwa dni, 22 i 23 września, żarski rynek wzięli w swe władanie pszczelarze i winiarze. Tak jak w poprzednich latach można było się zaopatrzyć w miód pitny Dolnołużycki, który można kupić tylko w Żarach podczas wrześniowego jarmarku.
Jak co roku ofertę pszczelarzy i winiarzy uzupełniały stoiska z serami, tradycyjnymi wędlinami, przetworami z jabłek, sadzonkami winorośli, borówki amerykańskiej i maliny, z cebulami kwiatowymi i sukulentami. Nie zabrakło także rzemiosła artystycznego i kosmetyków produkowanych na bazie produktów naturalnych.
Polskie smaki uzupełniało stoisko z przetworami bałkańskimi, mające co roku swoich wiernych klientów.
Uroczystego otwarcia jarmarku dokonali Wacław Maciuszonek, burmistrz Żar, Pierre Mersch, mer Longuyon i przedstawiciele organizatorów: Paweł Skrzypczyński, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta i Edward Łyba, prezes Koła Pszczelarskiego z Żar. Podczas jarmarku oba miasta partnerskie prezentowały się na wspólnym stoisku, goście jarmarku i mieszkańcy miasta mogli zapoznać się z ofertą obu miast i otrzymać bezpłatne materiały promocyjne.
W sobotę na scenie prezentowały się zespoły śpiewacze : „Jarzębina” z Sieniawy Żarskiej, „Jutrzenka” z Olbrachtowa, „Karolinki” z Grabika, „Pod Różą” z Żagania i „Złoty Wiek” z Żar.
W niedzielę można było posłuchać młodych muzyków. Na scenie zaprezentował się zespół „UngaVynga”, grający muzykę funky/blues/alternatywe oraz gwiazda VI Jarmarku Miodu i Wina, żarsko-trzebielski zespół „Las Melinas”, grający zwariowane ska. Atrakcją niedzielnych prezentacji scenicznych był występ mieszkającego w Polsce peruwiańskiego Indianina.
W drugim dniu jarmarku wręczono odznaczenia zasłużonym pszczelarzom. Statuetka pomnika ks. dr Jana Dzierżona (najwyższe odznaczenie pszczelarskie) trafiła do rąk Edwarda Łyby.
Odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego z rąk Lesława Tetery, prezesa Lubuskiego Związku Pszczelarzy otrzymali: Złotą – Artur Musiał, Srebrną – Jacek Biegański i Grzegorz Jasiński, Brązową – Ryszard Semegin, Mirosław Zawadzki, Tadeusz Nowosiadły, Michał Korman i Kazimierz Domaradzki.
Także w niedzielę przeprowadzono konkurs na najsmaczniejszy miód. 40 próbek miodu poddano ocenie gości jarmarku. W tym roku była rekordowa liczba oceniających. Ponad 200 osób zechciało wyrazić swoje zdanie o żarskich miodach.
Oceniający uznali, że najsmaczniejsze miody w poszczególnych kategoriach to:
miód akacjowy – Tadeusz Winnicki
miód rzepakowy – Artur Musiał
miód wrzosowy – Jan Behyne
miód wielokwiatowy – Stanisław Bury
miód gryczany – Edward Turziak
miód lipowy – Kazimierz Winnicki
Miody rzadko występujące oceniały w tym roku dzieci. Najmłodsi smakosze miodu uznali, że najsmaczniejszy miód pochodzi z pasieki Bronisława Przyślaka.
Organizatorzy Jarmarku Miodu i Wina, Towarzystwo Upiększania Miasta i Rejonowe Koło Pszczelarzy w Żarach, dziękują wszystkim za pomoc w organizacji jarmarku i zapraszają wystawców i gości za rok.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=S9cef76v1aE[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JJk6_cShnCI[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=J21brd2B99M[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4wUO3kKRxxs&feature=relmfu[/youtube]

(Visited 282 times, 1 visits today)

Jedna myśl na temat “VI Jarmark Miodu i Wina w Żarach”

  1. Gratulacje dla organizatorów ,,Jarmark miodu.. coraz lepiej zorganizowany
    oraz ciekawszy program tak trzymać!!

Dodaj komentarz