Czy to włośnica?

15:34

10 stycznia 2011

Monika Iłowska-Walkowiak

dziennikarz działu informacji, redakcja w Słubicach

(Visited 126 times, 1 visits today)

Czy w powiecie żagańskim doszło do zakażenia włośnicą, a dziczyzna, którą serwowano, pochodziła z powiatu słubickiego? Trzy osoby z podejrzeniem zakażania włośnicą leczone są w poznańskim szpitalu, kilka ambulatoryjnie. Trwa dochodzenie epidemiologiczne i weterynaryjne. Zajmują się tym m.in. służby w Słubicach, bo mięso przetwarzane było w wiosce pod Słubicami.

Słubicki sanepid otrzymał sygnał o przypadku zakażenia się włośnicą już w ubiegłym tygodniu. Okazało się, że serwowane mięso, które mogło być przyczyną zakażenia,  może pochodzić z terenu powiatu słubickiego. Do rzeźnika z Kunowic trafiły dwa dziki z nadleśnictwa Cybinka, potem wyroby trafiły m.in. do Przylasek w powiecie żagańskim.  Powiatowy lekarz weterynarii w Słubicach dr Wiesław Sierszulski tłumaczy, że to mięso było wcześniej zbadane i nadawało się do spożycia.  

Na razie w tej sprawie trwa dochodzenie epidemiologiczne i weterynaryjne, żagański sanepid dociera do uczestników zabawy sylwestrowej w Przylaskach, ponieważ osobom tym serwowano wyroby z dziczyzny pochodzące z tego źródła. Jak na razie nie ma jednak stuprocentowego potwierdzenia, że zarażono się mięsem dzików, które dostarczono z Cybinki. Najprawdopodobniej we wtorek będą znane wyniki badań osób hospitalizowanych w Poznaniu. Wtedy okaże się, czy w tym przypadku mamy do czynienia z włośnicą.

– W powiecie słubickim nie doszło do zachorowania na włośnicę, chociaż i tu spożywano mięso z tego samego źródła – mówi dr Sierszulski. Powiatowy inspektor sanitarny w Słubicach Jadwiga Caban- Korbas przestrzega jednak przed kupowaniem i spożywaniem mięsa z niewiadomego źródła pochodzenia. Włośnica jest bowiem inwazyjną chorobą odzwierzęcą, chociaż początkowo objawy choroby przypominają grypę czy dolegliwości żołądkowe,  to jednak w czasie jej rozwoju pojawiają się oznaki alergii, puchną oczy i twarz, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci.

(Visited 126 times, 1 visits today)

3 myśli na temat “Czy to włośnica?”

Dodaj komentarz