Bp Adam Dyczkowski: Kościół katolicki stracił wybitną postać

20:16

10 lutego 2011

Lech Kwieciński

Dziennikarz redakcji informacji Radia Zachód

(Visited 121 times, 1 visits today)

Arcybiskup Józef Życiński nie żyje. Metropolita lubelski zmarł nagle w Rzymie w wieku 62 lat. W Rzymie uczestniczył w plenarnym posiedzeniu Kongregacji ds Wychowania Katolickiego, której był członkiem.

Józef Życiński urodził się 1 września 1948 roku w Nowej Wsi koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 roku na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Habilitował się w 1980 roku.

Od tamtego czasu był biskupem tarnowskim, a w 1997 został mianowany arcybiskupem metropolitą lubelskim.

Arcybiskupa Życińskiego wspomina Adam Dyczkowski, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

[audio:http://archiwum.zachod.pl/wp-content/uploads/2011/02/10-bp-senior-adam-dyczkowski-o-abp-jozefie-zycinskim.mp3|titles=bp senior Adam Dyczkowski]

Abp Życiński interesował się filozofią nauki, kosmologią relatywistyczną, metalogiką, historią nauki i badaniem relacji między nauką a wiarą, filozofią procesu Whiteheada i jej rolą we współczesnym wykładzie chrześcijańskiej doktryny.  Lubił muzykę Mozarta i Vivaldiego, poezję Herberta oraz księży Twardowskiego i Pasierba.

Informacyjna Agencja Radiowa

(Visited 121 times, 1 visits today)

2 myśli na temat “Bp Adam Dyczkowski: Kościół katolicki stracił wybitną postać”

  1. Dziwne by w takich okolicznościach odszedł pierwszy modernista RP, sprzeciwiał się ukoronowaniu Jezusa Chrystusa na Króla Polski – pytanie kto następny z salonowców w kolejce??? Oby Bóg okazał mu Miłosierdzie…

Dodaj komentarz